wtorek, 3 grudnia 2019

Zastrzyk śmierci

TYTUŁ: Zastrzyk śmierci

AUTOR: Małgorzata Rogala
WYDAWNICTWO: Czwarta strona
ROK WYDANIA: 2017
LICZBA STRON: 344


Już chciałam sobie dać w listopadzie wielkiego minusa, bo myślałam, że nie dam rady sięgnąć po kolejny tom serii o Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku. Prawie się jednak udało, bo końcówkę książki czytałam 1 grudnia. Wiecie jaka była moja pierwsza myśl po przeczytaniu tego tomu? Po co ja się właściwie za niego zabierałam... skoro wiedziałam, że nie mam na półce kolejnego tomu, a zakończenie mnie zamurowało i następną książkę muszę mieć na już, na teraz! - och, mam nadzieję że Mikołaj się w tym roku spisze, trzy końcowe tomy znalazły się w liście do poczciwego brodacza, ale że chciałam mieć niespodziankę, to przesłałam mu z 20 tytułów które muszę mieć... No nic, trzeba poczekać do 24.

Zakończenie już wiecie że wbija w fotel, teraz zacznijmy od początku. Zaczyna się dość tajemniczo, od sceny morderstwa, którą ktoś obserwuje przez okno... W biurze policjanci znajdują zwłoki mężczyzny owiniętego taśmą pakowną i ze śladem wkłucia na przedramieniu. Sekcja wykazuje że mężczyzna zginął od "zastrzyku śmierci" dokładnie takiego jaki wykonuje się w Stanach podczas wymierzania kary śmierci. Długo nie trzeba czekać na kolejną ofiarę, mężczyzna zostaje znaleziony w swoim samochodzie. Policjanci mają sporo pracy by połączyć ze sobą te ofiary, na pierwszy rzut oka nie ma żadnych punktów wspólnych. Gdy Górska i Tomczyk otrzymują wezwanie do trzeciej ofiary okazuje się, że być może nitką łączącą te osoby jest Apolonia Kwiecień, młoda kobieta, która ma spore problemy ze znalezieniem pracy, a także Tadeusz Markowski, mężczyzna który założył portal Omijać z daleka - na którym to ludzie dzielą się przykrymi doświadczeniami z pracodawcą.

Wątek rynku pracy jest tutaj bardzo mocno zaakcentowany. Autorka po raz kolejny wykazała się znajomością realiów XXI wieku. Wielu ludzi z wykształceniem i wieloletnim doświadczeniem ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Młodych ludzi wodzi się za nos obietnicą stałej umowy, ciągle przedłużając śmieciówki. System rekrutacyjny to często wykorzystywanie pełnych zapału ludzi. Czy morderca wziął na celownik nieuczciwych pracodawców? Wszystko na to wskazuje... do czasu gdy nowy trop nie zmieni kierunku śledztwa.

Oprócz głównego wątku śledztwa mamy też kilka wątków pobocznych. Siostra Sławka przeżywa młodzieńczy bunt i umawia się z nieznajomym z Internetu - dobrze, że kiedyś brat nauczył jej samoobrony, bo mogłoby się to skończyć tragicznie. Apolonia Kwiecień nie ma szczęścia w pracy, ale może będzie miała szczęście w miłości skoro przepowiedziała jej to wróżka.

Tę książkę podobnie jak pozostałe z serii czyta się z lekkością. Przez te powieści po prostu się płynie. Bohaterowie, których zdążyliśmy już polubić odkrywają coraz więcej siebie. Zagadka kryminalna genialnie skonstruowana. Ponownie polecam, zacznijcie od Zapłaty, a nie oderwiecie się od tej serii.

Co z tym zakończeniem? Ma ścisły związek z główną bohaterką i jej byłym. Nic więcej nie zdradzę, bo nic więcej nie wiem. Szczerze to uwielbiam takie zakończenia, ale jak nie mam pod ręką kolejnej części to na prawdę mogę się wkurzyć ;)

Recenzje wcześniejszych tomów znajdziecie tutaj:

Tom 1 "Zapłata" <klik>
Tom 2 "Dobra matka" <klik>

Tom 3 "Ważka" <klik>

Jest to 120 ksiażka przeczytana w 2019r.
Książka bierze udział w wyzwaniu:
*Olimpiada czytelnicza u pośredniczka książek grudzień
#czytambopolskie na blogu Poligon domowy

22 komentarze:

 1. Muszę koniecznie przeczytać tej zimy

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki tej autorki to dla mnie konieczność do zapoznania się. Oby w 2020 się udało. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki tej autorki to dla mnie konieczność do zapoznania się. Oby w 2020 się udało. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę wreszcie przeczytać jakąś książkę tej autorki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. O, jaki ciekawy kryminał, jeszcze nikt się nie mścił na pracodawcach...
  Świetna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj mamy takie podwojne dno - warto przeczytać bo zwroty akcji są na prawdę emocjonujące

   Usuń
 6. Muszę w końcu poznać prozę tej autorki. Koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cały czas mam tę autorkę na swojej liście i w końcu muszę się skusić.

  OdpowiedzUsuń
 8. Hahaha bardzo dobry tytuł! Przyciąga uwagę, czytelnik ciekawy opini, która zanosi się mocną negatywną krytykę otwiera link a tam psalmy pochwalne! :p Dobrze pomyślane :D

  OdpowiedzUsuń
 9. No po raz kolejny obiecuję sobie, że sięgnę po Rogalę. W końcu się uda!

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię całą twórczość tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na razie czytam tę serię, ale po inne książki z pewnością również sięgnę

   Usuń
 11. Jeśli ta książka jest o nieuczciwych pracodawcach to pomysł na kryminał jest naprawdę nowatorski.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeszcze nie czytałam żadnej książki tej Autorki, wszystko przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 13. Samo nazwisko już gdzieś mi mignęło, ale nie znam twórczości. Nie jest to moja tematyka, ale brzmi interesująca 😊

  OdpowiedzUsuń
 14. Brzmi dosc interesująco, czasem lubię takie historię.

  OdpowiedzUsuń