poniedziałek, 14 czerwca 2021

Sekret Marii

 TYTUŁ: Sekret Marii

AUTOR: Laura Baldini

WYDAWNICTWO: Znak litera nova

ROK WYDANIA: 2021

LICZBA STRON: 332

O metodzie Marii Montessori słyszałam gdy dziewczynki były małe. Nie czytałam co prawda rozpraw naukowych, ale szukałam w Internecie praktycznych zabaw z wykorzystaniem jej zaleceń. A opierało się to głównie na zasadzie by pozwolić dziecku rozwijać się we własnym tempie, by stworzyć mu odpowiednie warunki do poznawania świata, by otaczać je miłością i szacunkiem.

Biografie fabularyzowane to bardzo ciekawy gatunek, czytamy powieść gdzie fikcja miesza się z prawdą historyczną. Poznajemy wybitną postać nie tylko przez pryzmat jej osiągnięć ale też od zwykłej, codziennej strony.

Maria Montessori urodziła się w drugiej połowie XIX wieku, we Włoszech. Od zawsze ambitna mierzyła bardzo wysoko. Pokonując wiele przeszkód jako jedna z pierwszych kobiet w swoim kraju zdobyła tytuł doktora. Obrona pracy kończącej studia była publiczna, niejeden kolega z którym studiowała liczył że powinie jej się noga. Było wręcz przeciwnie, Maria była wspaniałą mówczynią, rzetelnie przygotowała się do wystąpienia, a artykuły opisujące jej sukces pojawiły się we wszystkich włoskich gazetach. Maria rozpoczęła pracę w klinice zajmującej się urojeniami, w toku pracy jednak zwróciła uwagę na upośledzone dzieci, zauważyła jak bardzo zaniedbany jest ten obszar medycyny. Przygotowując pomoce dydaktyczne dla dzieci rozbudziła w nich ciekawość świata, zapaliła na nowo chęć do życia. Oprócz pracy Maria zaangażowana była w ruch walczący o równouprawnienie kobiet, zapraszano ją na międzynarodowe zjazdy, na których wygłaszała płomienne przemowy. 

Maria znajdowała też czas na życie osobiste. Niestety musiało ono pozostać w ukryciu. Na początku XX wieku nikt nie wierzył że kobieta potrafi pogodzić karierę z obowiązkami żony i matki. Małżeństwo oznaczałoby dla niej koniec pracy, a cały wysiłek włożony w poprawę stanu edukacji we Włoszech przypisałby sobie ktoś inny. Maria która potrafiła przygotować do egzaminu dzieci upośledzone umysłowo wierzyła że dzięki odpowiednim narzędziom nauka nie musi sprawiać problemu. 

Maria Montessori to postać inspirująca, żyła w czasach kiedy kobiety musiały walczyć o prawo do nauki, prawo do wykonywania pracy w "męskim" zawodzie, o prawo głosu. Nie poddała się presji otoczenia i walczyła o swoje marzenia, pierwsza kroczyła ścieżkami które dla nas teraz są oczywiste. Została postawiona przed wyborem, którego żadna kobieta nie powinna rozstrzygać, a mimo to wyszła z tego prawie obronną ręką.

Powieść czyta się z przyjemnością, realia epoki jak najbardziej oddane z rzetelnością. Dialogi poprowadzone swobodnie, a ważne kwestie poruszane przez Marię podane w sposób przystępny i zrozumiały. Historię przedstawioną w takiej formie lubię najbardziej, tutaj główny nacisk położono na walkę o równouprawnienie, by zrozumieć założenia ruchu wystarczy wczuć się w życie codzienne kobiet z początku wieku, nie trzeba znać dat, wkuwać nazwisk czy czytać postulatów, tutaj zrozumienie tematu przychodzi samo. 

Jeśli szukacie książki o sile kobiet, o ich determinacji to ta pozycja powinna znaleźć się na waszej liście. Polecam!

8 komentarzy:

 1. Dobrze, że realia epoki są tak dobrze odwzorowane.

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że ta książka mogłaby mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tytuł będę miała na uwadze, wiele elementów mnie do niego przyciąga. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O samej metodzie słyszałam bardzo dużo, chętnie przeczytałabym biografie tej genialnej kobiety 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. To może być naprawdę świetna książka, poszukam jej w naszych lokalnych bibliotekach

  OdpowiedzUsuń
 6. Wokół mnie jest kilka przedszkoli prowadzonych metodą Montessori. Opinie są różne. Ciekawe jak wygląda historia opisana w książce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zalezy jeszcze, czy tylko z nazwy są takie przedszkola, by przyciagnąć rodziców.

   Usuń
 7. Siostra miała okazję zapoznać się z tą lekturą i była z niej naprawdę zadowolona.

  OdpowiedzUsuń