niedziela, 18 listopada 2018

Kraina opowieści

TYTUŁ: Kraina opowieści

AUTOR: Chris Colfer

WYDAWNICTWO: Wydawnictwo Młodzieżówka

ROK WYDANIA: 2018

LICZBA STRON: 436Dzięki uprzejmości wydawnictwa Młodzieżówka w łapki moich córek trafiła tajemnicza Kraina Opowieści. Pięknie oprawiona książka, stylizowana na stary zbiór baśni, objętościowo dość spora więc moje córki nie dały rady jej samodzielnie przeczytać. Tego zadania podjęłam się ja, a było to czystą przyjemnością. Czytanie na głos ponad 400 stronicowej opowieści jest sporym wyczynem ale wynagrodziły mi to okrzyki zachwytu, zaciekawienie i przezywanie tej historii wraz z bohaterami.

Alex i Conner to 11-letnie bliźnięta. Niedawno w ich życiu zaszło wiele zmian. Ich tata zginął w wypadku, a mama by poradzić sobie z kłopotami finansowymi musiała sprzedać dom i pracować na dwa etaty. Dzieci musiały radzić sobie same. Conner to chłopiec raczej żywiołowy otoczony kolegami, średni uczeń. Alex to prymuska, nie ma przyjaciół i chętnie ucieka w świat wyobraźni.
W dniu 12 urodzin rodzeństwo otrzymuje od babci niezwykły prezent, starą księgę baśni, która należała do ich ojca. Alex odkrywa, że to nie jest zwyczajna książka. Razem z bratem zostaje wciągnięta w środek bajkowych historii.
Bliźnięta są zdezorientowane, nagle znalazły się w świecie, które znają z bajek, które opowiadała im babcia. Coś jest jednak inaczej niż w znanych historiach. Kopciuszek jest królową spodziewającą się dziecka, Czerwony Kapturek jest już dorosłą kobietą, Złotowłosa jest ścigana listem gończym, a Zła Królowa właśnie uciekła z więzienia.
Alex jest oczarowana światem, w którym się znalazła. Wie jednak, że nie może tu zostać, razem z Connerem muszą wrócić do domu, do mamy. Dzieci dowiadują się o Zaklęciu Życzeń, które może im pomóc wrócić. Aby jednak zaklęcie zadziałało trzeba znaleźć 8 tajemniczych przedmiotów. Rodzeństwo wyrusza więc w podróż po bajkowych królestwach i przeżywa niesamowite przygody, jedne niebezpieczne inne zabawne. Czytelnik przezywa tę podróż z nimi próbując określić czym jest tajemniczy przedmiot i jak go znaleźć. Odkrywamy tajemnice bajkowego świata i osób, które w nim mieszkają.

Historia przedstawiona w książce jest spójna, oparta na motywach znanych baśni. Wszystkie watki logicznie ze sobą powiązane. Styl i język dostosowane do wieku młodego odbiorcy. Jest to książka dedykowana dzieciom i młodzieży, ale myślę że i dorośli mogą dać się wciągnąć fabule. Zaskakuje wyobraźnia autora i wykreowany przez niego świat. Ja się bardzo dobrze bawiłam przy tej lekturze, moje córki też, oto ich przemyślenia:

Opinia Gabrysi (8 lat): Najbardziej podobało mi się oprowadzanie po zamku Kopciuszka i zabawne momenty np. z Trolbellą. Zaskoczyła mnie postać Żabka i Dobrej Wróżki kiedy okazało się kim tak na prawdę są. Cały czas byłam zaciekawiona czy Alex i Conner zbiorą składniki Zaklęcia Życzeń. Wzruszający dla mnie moment to spotkanie z Mirem.

Opinia Lidki (prawie 7 lat): Podobała mi się opowieść Złej Królowej i to, że postacie z bajek, które znamy były już dorosłe. Polubiłam Alex i Connera, bo bardzo ciekawe było zastanawianie się jak zdobyć przedmiot potrzebny do zaklęcia. Fajnie, że na początku jest mapa, zawsze więc było wiadomo gdzie Alex i Conner się znajdują.Moje córki polecają, ja również, bo każdy z nas ma w sobie odrobinę dziecka, które kocha baśnie. Ta książka to dobry pomysł na prezent dla osób w wielu 7+

Jest to 107 książka przeczytana w 2018r,
Książka bierze udział w wyzwaniu
*Olimpiada czytelnicza listopad
* dziecięce poczytania u kraina-ksiazka-zwana listopad

5 komentarzy:

 1. Kiedy mój siostrzeniec będzie starszy na pewno przeczytamy tę książkę wspólnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię tego typu książki. Oj, ja już nie liczę ile książek przeczytaliśmy w tym roku, ale było tego sporo ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że nie mogę nikomu sprezentować tej książki :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Idealna dla mojego małego czytelnika! W sumie nawet dwóch!

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się ciekawie, świetny pomysł na prezent na nadchodzące Święta! :)

  OdpowiedzUsuń