wtorek, 20 listopada 2018

Detektywi z Tajemniczej 5

TYTUŁ: Detektywi z Tajemniczej 5. Zagadka grobu wampira

AUTOR: Marta Guzowska

WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia

ROK WYDANIA: 2018

LICZBA STRON: 173Kolejny raz sprawdza się przysłowie, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Tak zdecydowanie jest również z książkami. Po przeczytaniu pierwszego tomu nabiera się ochotę na drugi. Moje córki z ogromną ciekawością zasiadły do wysłuchania nowych przygód Piotrka, Anki i Jagi.

Dzieci mają spędzić tydzień z wujkiem Jankiem archeologiem. Wujek wraz ze swoją ekipą bada średniowieczny grób i znajduje tam szczątki wampira. Anka i Piotrek są zafascynowani odkrytym szkieletem i czaszką, która znajduje się miedzy nogami. Jagoda cały czas próbuje się dowiedzieć kto to jest ten wampir.

Nocą dzieci wybierają się na wycieczkę po cmentarzu. Niestety ulewa psuje im plany, a dodatkowo Piotrek nieszczęśliwie upada i skręca sobie kostkę. Rano okazuje się że czaszka zaginęła. Wujek wzywa policję a mali detektywi wkraczają do akcji.

Deszcz ułatwił próbę znalezienia sprawcy. W błocie doskonale odbiły się ślady butów. Anka i Piotrek typują trzech podejrzanych, ale dwóch z nich nosi ten sam rozmiar obuwia. Dzięki zebranym poszlakom i dedukcji udaje się złapać złodzieja.

Ten tom jest trochę poważniejszy od pierwszego, poruszamy się w temacie cmentarza i zwłok. Pewne kwestie są w książce wyjaśnione ale kilka rzeczy trzeba też swoim dzieciom dopowiedzieć.

Na końcu rozdziałów znajdują się pytania i 3 warianty odpowiedzi. Te zagadki zwracają uwagę na szczegóły i uczą logicznego myślenia - bardzo mi się to podobało. A co o książce myślą moje córki?

Opinia Gabrysi (8 lat): udało mi się rozwiązać zagadkę przed końcem książki, bardzo sie z tego cieszę. Dobrze, że Anka notowała wszystko w notesie i że w książce były ilustracje.

Opinia Lidki (6,5 roku): myślałam że będzie bardziej strasznie z tymi wampirami ale tak też mi się podobało. Piotrek i Anka umieją myśleć i dedukować, a ja cały czas chcę zostać detektywką.

Recenzja części pierwszej "Detektywi z Tajemniczej 5. Zagadka zaginionej kamei" <tutaj> zapraszam również na recenzje kolejnych tomów  Tom 3, Tom 4

Jest to 108 książka przeczytana w 2018r,
Książka bierze udział w wyzwaniu
*Olimpiada czytelnicza listopad
* dziecięce poczytania u kraina-ksiazka-zwana listopad

Całą rodziną polecamy więc serię o małych detektywach z Tajemniczej 5. W przygotowaniu tom 3 zagadka Królowej myszy. Teraz zapraszam na rozwiązanie konkursu:

Dziękuję wszystkim uczestnikom za udzielenie odpowiedzi, wspólnie z córkami wybrałyśmy zwycięzcę: panią Ewę

Zwycięska odpowiedź:
Mój 11-latek mówi, że jego ulubione książki to seria z Lassem i Mają :)

Gratulujemy pani i synowi, a my chętnie przyjrzymy się wspomnianej serii. Adres do wysyłki na grody proszę wysłać na maila kasperczak.m@wp.pl. Na dane czekam 3 dni.


11 komentarzy:

 1. Cała ta seria jest świetna. Już poleciłam ją mojej kuzynce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyszłości na pewno podsunę tę serię mojemu chrześniakowi.
  Pozdrowienia dla dziewczynek. 😊 ♥️

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiałam książki tego typu w podstawowce :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak córa jeszcze podrośnie to też na pewno sięgniemy po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajna jest ta seria, chociaż moi synowie jeszcze na nią za młodzi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mojej bratanicy pewnie się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapisane ;) koniecznie muszę poczytać z moją córcią!

  OdpowiedzUsuń
 8. Sama z przyjemnością i zainteresowaniem sięgnę po książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podejrzewam, że cała seria spotka się z naszą sympatią. :)

   Usuń
 9. Nie mam dzieci i jestem jeszcze na nie za młoda, ale seria wydaje się bardzo ciekawa, więc będę polecać moim młodszym kuzynom i kuzynkom :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie mam dzieci, ale polecę kuzynowi, który ma. Dziewczynkom na pewno cała seria się spodoba :-)

  OdpowiedzUsuń