niedziela, 4 lutego 2018

Policjant

TYTUŁ: Policjant                               Policjant 2

AUTOR: Marcin Erlin                        Marcin Erlin

WYDAWNICTWO: WFW                 WFW

ROK WYDANIA: 2012                      2013

LICZBA STRON; 246                        221


Od zawsze lubię kryminały i powieści detektywistyczne, miałam w swoim życiu etap w którym marzyłam o wstąpieniu do policji. Głowa pełna marzeń i etosu policjanta, detektywa z misją, który rozwiązuje trudne zagadki. Życie za mnie zmieniło plany, ale sentyment pozostał. Dlatego, gdy przeglądając ofertę wydawniczą WFW zauważyłam te książki czym prędzej poprosiłam o nie do recenzji.

Już po pierwszych stronach klapki spadły mi z oczu... Życie policjanta to nie sielanka, to nie siedzenie za biurkiem i popijanie kawy czekając aż ktoś popełni zbrodnie by ruszyć do akcji. Po tej książce zupełnie inaczej spojrzę na policjantów przedstawianych w powieściach kryminalnych.

Z tych niewielkich objętościowo książek bije autentyzm opisywanych wydarzeń. Plastyczny język nie pozbawiony wulgaryzmów i dosadnych stwierdzeń. Autor nie unika trudnych tematów: układów i układzików wewnątrz jednostki, opis mobbingu czy  politycznej uległości. Nie padają jednak żadne nazwiska co jest zupełnie zrozumiałe.

Narrator opowiada ze szczegółami swoje odczucia gdy pierwszy raz uczestniczył w obstawie meczu. Co dzieje się gdy spotykają się kibice wrogich klubów, a atmosfera gęstnieje.
Kolejny rozdział poświęcony jest szkoleniu i warunkach jakie panują w koszarach. Potem następuje przydział do jednostki i zaczyna się prawdziwe życie. Biurokracja i papierkologia - to zdecydowanie przytłacza młodego funkcjonariusza. Zostajemy wprowadzeni w tajniki życia na służbie. Anegdoty nie pozbawione humoru ale i dosadności w przekazie. 

Część pierwsza kończy się w momencie gdy nasz bohater, narrator i przewodnik po polskiej policji otrzymuje awans na młodszego aspiranta.

Część druga zostaje utrzymana w podobnej konwencji, dosadny język, plastyczne opisy.

Świat policjantów widziany nie z zewnątrz a od środka, jest światem brutalnym. Tu liczą się układy i koneksje, oraz to jak dobrym kapusiem jesteś. Tutaj każdy pod każdym ryje, każdy patrzy jak najwięcej zabrać dla siebie, jak najszybciej wspiąć się po szczeblach kariery. Okazuje się też jak wiele zależy od polityki i od tych, którzy aktualnie trzymają władzę.

Cieszę się że autor zdecydował się podzielić swoim doświadczeniem i pokazać prawdziwe oblicze policji. Polecam, bo czyta się na prawdę szybko, a treść zapada w pamięć.

Jest to 11 i 12 książka przeczytana w 2018 roku:
Książka bierze udział w wyzwaniu:
#czytambopolskie 2018 na blogu Poligon domowy
* Olimpiada czytelnicza 2018 u Pośredniczka książek luty

6 komentarzy:

 1. Tym razem to książka zupełnie nie dla mnie.


  Buziaki,
  coraciemnosci.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. To zdecydowanie nie jest atrakcyjna tematycznie książka Jeśli chodzi o mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. O, a dla mnie to bardzo ciekawe książki! Rzadko spotykana tematyka, a nieupudrowana bardzo kusi. Chętnie przeczytałabym, a dodatkowo jeszcze podsunę znajomym., bo to wygląda mi na kawał mięsistej literatury. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Plastyczne opisy - tego oczekuję sięgając po takie książki.Ciekawe publikacje. Chętnie przeczytałabym i ja.

  OdpowiedzUsuń